Sıkça Sorulan Sorular

Kimler başvurabilir?
Örgün öğrenim veren üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenciler ya da lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini ön başvuru tarihinden en çok 10 yıl önce almış adaylar programa başvuru yapabilirler. Lisans üstü dereceniz yoksa üniversite diplomanızı bir örgün eğitim kurumundan almış olmanız gerekiyor. Daha önce TÜBİTAK 1512 ya da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Programlarından destek aldıysanız başvurmanız mümkün değil. Başvurduğunuz tarihten itibaren herhangi bir şirkette ortaklığınızın olmaması gerekiyor.

 

Açık öğretim fakültesi mezunları başvurabilir mi?
Hayır, başvuramaz. Mevzuat gereği, destekten örgün öğrenim veren üniversitelerin mezunları faydalanabilir. Açık öğretim fakülteleri örgün öğrenim vermediğinden, mezunları bu programa başvuramaz.

 

Şirket ortağı olan kişiler programa başvurabilir mi?
Hayır, başvuramaz. Başvuru yapılan tarihte herhangi bir şirketin ortaklık yapısında olan kişiler programa başvuramaz. Başvuru öncesi şirket ortaklık yapısından ayrılması durumunda başvuru yapılabilir. Ayrıca Uygulama Esaslarında belirtilen koşulları sağlayan başlangıç firmalarının kurucu ortağı olan kişiler de programa başvurabilir.

 

Yabancı uyruklu kişiler programa başvurabilir mi?
Evet, başvuru kriterlerini karşılamaları doğrultusunda bireysel başvurularını iletebilirler.

 

İş fikri başvuruları ne zaman ve nasıl yapılır?
BiGGinner programı takvimi websitesinde yayınlanır. Başvuru formunu doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

Çağrılar, hangi tarihlerde açılır?
Çağrı tarihlerini TÜBİTAK belirlemektedir. Açıklandığında websitemizde ve duyurularda yayınlanacaktır.

 

İş fikri konularında sınırlama var mıdır?
Hayır, yoktur. Programa her alandan teknoloji odaklı yenilikçi iş fikirleri sunulabilir.

 

AR-GE Nedir?
Ar-Ge tanımını "önceden tanımlanmış teknolojik zorlukların aşılmasına yönelik uygulanması hedeflenen özgün / yenilikçi metodoloji ve yöntemler" şeklinde yapabiliriz.

 

BiGGinner eğitimlerine bizzat gelmeli miyim?
BiGGinner eğitim ve mentorluk destekleri girişim takımı tarafından bizzat takip edilmelidir. Zaruri bir durum olmadıkça en az 1 takım üyesi eğitimlerde yer almalıdır.

 

BiGGinner tarafından Aşama 1’de verilecek girişimcilik eğitimi ücretli midir?
Hayır, BiGGinner programı, diğer tüm resmi uygulayıcı kuruluşlar gibi, tamamen ücretsizdir.

 

Şirket kuruluş giderlerinde herhangi bir indirim/muafiyet uygulanır mı?
Hayır, uygulanmaz. 2. aşamada destek alacak girişimci için, Ticaret Odaları ve Ticaret Sicil Müdürlüğü nezdinde, şirket kuruluş giderlerinde uygulanan bir muafiyet yoktur.

 

Desteğe başvurup kazandığımız takdirde mevcut çalıştığımız işten istifa etme zorunluluğumuz var mı?
Hayır, çalıştığınız işten ayrılma zorunluluğunuz yok. Fakat şu noktalara dikkat etmelisiniz:
1) Başka bir yerde çalıştığınız için yeni kuracağınız firmada TÜBİTAK projesi kapsamında maaş alamazsınız.
2) Şu an çalıştığınız şirkette, kendi şirketinizi kurmanıza engel teşkil eden bir durum olabilir, şirketinizle görüşmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca, tam zamanlı olarak çalışırken kendi şirketinize odaklanmak mümkün olmayabilir ve bu durum şirketinizin başarısını olumsuz etkileyebilir!
 

Aynı çağrı döneminde birden fazla iş fikri ile başvuru yapılabilir mi?
Hayır, yapılamaz. Aynı çağrı döneminde tek bir iş fikri ile TÜBİTAK'a başvuru yapılabilir. BiGGinner'dan olumsuz yanıt alan girişimciler diğer uygulayıcı kuruluşlara başvurabilir.

 

Hem Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı hem de TÜBİTAK’tan, aynı ya da farklı iş fikri ile sermaye desteği alınabilir mi?
Hayır, alınamaz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan teknogirişim sermaye desteği almış kişiler iş fikri başvurusunda bulunamaz.TÜBİTAK tarafından başvurum desteklenmeye kabul edildikten sonra, ödemeyi ne zaman alırım?
Projenizde kabul edilen bütçenin, proje başında %40, ilk rapor sonunda (örn. 6 ay) %40, proje kapanış sonunda %20 oranındaki kısmını almanız öngörülmektedir. Olası gecikmeler için nakit akışınızı iyi planlamanız tavsiye edilir.

 

BiGGinner açılımı nedir?
BiGG: Bireysel Genç Girişim (TÜBİTAK programının adı)
inner: INNovative Entrepreneur's Roadmap (Yenilikçi Girişimcinin Yol Haritası)
 

Sorunuzun cevabınız bulamadınız mı?